frame

Привет, незнакомец!

Похоже, вы новенький! Присоединяйтесь к нам, кликнув одну из кнопок ниже!

Войти Регистрация

Тигролови (Іван Багряний)

Hobbit's SongHobbit's Song wilful firefly
отредактировано Февраль 2007 Раздел: Литературные обзоры
Про забуте. Багряний "Тигролови"

Друже мій любий!
Прошу, не називай мене поетом, бо це мене жорстоко ображає.
Не іменуй мене поетом, бо поети нині...категорія злочинців, до якої я не належав і не хочу належати.
Не іменуй мене поетом, друже мій. Я хочу бути тільки людиною, яких так мало на світі, я хочу бути тільки нею...”

[RIGHT]Іван Багряний, передмова до “Ave Maria”
[/RIGHT]

Зовсім не тішить мене той факт, що в оглядах я знайшла лише забугорних в різній степені письменників( наприклад брати Стругацькі – це забугорність в меншій степені, а пан Говард – в більшій).
І зовсім не тішить те, що про українських чомусь забувають. Це не прояв рідкісного падлючого націоналізму, а просто справедливе обурення. Отже...

Письменник, про котрого йде мова, нині вивчається в школі (заявлений роман, до речі, теж). Не берусь, правда, казати стосовно того, як він вивчається...Тож хочу трошки розказати про одного зі своїх улюблених письменників (наряду з Валерієм Шевчуком та Ліною Костенко).
Спочатку невеличкий опус про самого автора. Отже:
Іван Багряний (справжнє прізвище Лозов’яга, використовував також псевдонім Полярний). Народився 2 жовтня 1906 року в Охтирці. Помер 1963 року в Сан Блазієні (не буду “услаждать Ваш слух трепалогией разного рода”).
Іван Багряний - виняткова особистість. Скажу більше, його спокійно можна вважати українським генієм. Якщо характеризувати сферу його діяльності, то можемо сказати так: поет, письменник, художник, публіцист, драматург і ще багато інших синонімів.
Якщо характеризуватимемо його життєвий шлях, то вжити потрібно такі слова: мандрівник, націоналіст та каторжанин. Ну чому багато хто при слові націоналіст починає плюватися? (Це було риторичне питання).
Зацікавила мене теорія стосовно видів літератури, приведена Багряним:. Автор поділяє світову літературу на 4 типи:
1)Література-“лімонада” (Література, покликана тільки розважати).
2)Література як “мистецтво заради мистецтва”.
3)Література як об’єктивне відображення дійсності.
4)Література як засіб боротьби (під “слоганом” Олеся: “О слово! Будь моїм мечем!”)
Перші три типи літератури Багряний вважав придатними тільки для країн, “які уже сформувалися і ствердилися у цьому світі, розвинули свою економіку і живуть розміреним та забезпеченим життям”. Для країни ж з таким рівнем розвитку, як Україна, самі розумієте...J.

Тепер про сам роман.

Роман “Тигролови” (1943) був написаний автором за 14 днів, коли він перебував на лікуванні у містечку Моршин, де “ремонтував” своє здоров’я після БАМЛАГ(табір байкало-амурської магістралі, побудований силами ув’язнених).
Роман “Тигролови” можна було б назвати українським авантюрним романом (насправді ж, дійсно не без цього), якби він не ніс в собі настільки глибокої ідеї національної. Взагалі, головного героя роману, Григорія Многогрішного, в підручниках прийнято обзивати “лицарем національної ідеї” (капєць, хто придумав цей термін??). Але я не хочу зараз розмусолювати про націоналізм і всі інші цікаві речі, знаючи, що це може викликати різні думки.

Дія роману відбувається в Зеленому Клині (Далекий Схід). Сіхоте-алінська тайга, пантування, “лучення” риби, вінчестери і що найцікавіше – тигри (але роман названий “Тигролови” не тому). Величезні території незайманих лісів, незвідана природа (“Над Голубою паддю, над горами ліловими, над буйними нетрями стояв сліпучий сонячний ранок, граючи всіма кольорами веселки. Мільярди перлин мерехтіли на всьому, випромінюючі маленькі сонця, розсипаючи спектри, на лапатім листі дубів і ліщини, на травах, квітах, на тисячолітніх, вкритих мохом пнях і колодах і на вершинах височенних кедрів та осик...” – я взагалі-то не дуже люблю описи природи, але цей мені сподобався).

Головний герой – Григорій Многогрішний (до речі, нащадок гетьмана Многогрішного) – політичний в’язень, котрий тікає з потягу, котрий везе його до місця заслання і потрапляє в родину зеленоклинських тигроловів (на увазі мається, промисел). Захоплююче змальовані сцени полювання на тигрів та сохатих. Я ніколи не знала стільки про зброю, як дізналася з цього роману. Ось невеличкий уривочок про те, як Григорій Многогрішний приладжує свою рушницю:
“Він підіймав її вгору і дивився крізь люфу на сонце, дивився на блискучу спіраль всередині, офарблену в спектральні кольори. Клав на руку – чи добре збалянсована. Наталка поглядала скоса, закопиливши скептично губу. “Хіба так з рушницею поводяться? Чого він заглядає в неї, як ворона в кістку?” Сама вона орудувала з вінчестером, мов досвідчений вояк (...). Григорій перевірив гвинтівку і дійшов висновку, що має добру рушницю. Добру тому, що була вона старого випуску, точно і чисто зроблена і не була ще в ділі...”
Проте не слід думати, що це роман про чувачків, котрі жили в тайзі і стріляли собі різних там лосів. Вдосталь у творі і любовних елементів і навіть крові.
Хтось, до речі, нещодавно порівняв “Тигроловів” з “Охотой на пиранью”. Хм...може щось схоже і є. Григорія ганяє по тайзі його колишній кат – слідчий Медвин. Не буду оповідати, яка доля чекала на Медвина. Якщо зацікавить – прочитаєте.
Знову постає питання: чому ж “Тигролови”? По суті, роман – це правдива оповідь про долю засланців того часу. А Тигроловом можна справедливо назвати Медвина.

Але твір слід читати не тому, що я тут розпинаюся=). А хоча б тому, щоб насолодитися красою слова і природи.

Інші твори автора:
“Чорні силуети” (написано під псевдонімом Іван Полярний)
“Ave Maria” (поема)
“До меж заказаних” (поетична збірка)
“Скелька” (роман у віршах) – РЕКОМЕНДУЮ
“Чому я не хочу повертатися до СРСР?” (памфлет)
“Сад Гетсиманський” (перший в світовій літературі роман, котрий оповідає про справжній стан справ у радянських тюрмах) – РЕКОМЕНДУЮ
”Огненне коло” (повість)
“Морітурі” (п’єса)
“Генерал” (п’єса)
“Розгром” (п’єса)
“Антон Біда, герой труда” (сатирична поема)
“Золотий бумеранг” (поетична збірка) – РЕКОМЕНДУЮ
та інш.
«1

Комментарии

• wantalawantala Администрация
    отредактировано Ноябрь 2006
    наступного разу як блок скаже, що ви тут виключно тому що дама - я його розстріляю :up:

до речі... я колись таки читав цю річ... але то було ДУЖЕ давно :fingal:
    Hobbit's Song написал:
    “Сад Гетсиманський” (перший в світовій літературі роман, котрий оповідає про справжній стан справ у радянських тюрмах) – РЕКОМЕНДУЮ
    а оцей твір я пам'ятаю дуже добре. і також рекомендую тим, в кого болить за українську дійсність в страшні часи...
    Читал когад то, категорически не понравилось, впроче как и все "творчество" украинских писак середины 20 века.
    А обзор таки хороший, продолжай
  • FiddlerFiddler скрипаль
    Хороший обзор. В школе проходили, но поверхностно. Надо бы прочитать. Хотя, если уж на то пошло, я не вижу в отечественной литературе писателя лучше Владимира Малыка. Что не читал - шедевр.
  • Hobbit's SongHobbit's Song wilful firefly
    ммм...це той Малик,котрий "Фірман султана" та «Чорний вершник»?
  • RasckoRascko старик Похабыч
    роман про чувачків, котрі жили в тайзі і стріляли собі різних там лосів
    Вот это в подпись. А лучшей вещью автора считал и считаю ”Огненне коло”. Сильная и страшная вещь.
    Hobbit's Song написал:
    ммм...це той Малик,котрий "Фірман султана" та «Чорний вершник»?
    Ога. И не тока.
    От що мені у нього дійсно сподобалося, так це «Черлені щити»
    Хороша. Правда "Князь Кий" - еще лучше. По крайней мере для меня, с моей любовью к Темным Векам.
  • MarikaMarika Неактивный
    Іван Багряний належить до МУРу - Українського мистецького руху і є представником класичної інтелектуальної прози. Один іх самих радикальних і різких бунтарів (серед Уласа Самчука, Тодося Осьмачки, Василя Барки, Михайло Ореста...). Йому належать такі швидко і палючо кинуті фрази як "Письменник, який не захищає національні почуття, не має права бути письменником". Творчість його дуже різка і агресивна, порівнюючи з багатьма іншими мурівцями. "Тигролови"... роман наповнений смертями на славу ідеї, проповідування несліпої, інтелектуальної, обдуманої сили... сили, яка не має бути закопана і теоретично, потенційно може бути спрямована на творчіть, життя, а не на деструкцію.

Огляд книги просто чудовий, одразу відчувається не жага до слави псевдо-журналіста, а бажання зацікавити у геніальності. Дякую.
    впроче как и все "творчество" украинских писак середины 20 века.
    xLxSx, за такое, обьявляю вам, что вы убыток.
    предупреждение за наезд (с) Вантала
    хм за такой выпад можно и по ебалу получить малолетка сраная))
    За такой пост олдскульный хардкорщиг Сафурон получает предупреждение (с) Black Coffee
    Мдя а пред идущий пост за оскорбление не считается у вас в правилах?))) мож прочтеш на досуге
    ДіарСід, просто треба не звертати уваги на такі пости. ТолЄрантнасЦь, таварисчи))
    це називається не толєрантность, а "фу, кокая пакость, отвечать пратівні". ;)
  • V.RednayaV.Rednaya Неактивный
    отредактировано Декабрь 2006
    "Тигроловів" читала за шкільною програмою. Тоді вразила мова твору - легка наче пір'їнка і це з огляду на те, що роман про тяжкі темні часи для всієї країни. Легка мова, сильні вольові герої, захоплюючий сюжет.
    Так-так:))Простіше кажучи "Читати всім, млін":):laugh:
    Hobbit's Song;41461 написал:
    Так-так:))Простіше кажучи "Читати всім, млін":):laugh:
    не всем.
    не читать фашистам (потому что пусть передохнут), не читать националистам (неадекватно воспримут и станут фашистами), не читать романтикам (подумают, что убивать "плохих" - хорошо).
    такое надобно читать любителям реализму, литературоведам, патриотам, последним настоящим романтикам и разочаровавшимся.
    если это понравится кому-то еще - считайте себя уникальными исключениями.
  • V.RednayaV.Rednaya Неактивный
    такое надобно читать любителям реализму, литературоведам, патриотам, последним настоящим романтикам и разочаровавшимся.
    никогда себя не причисляла к какой либо из указанных...эээ... категорий... а в школьные годы так тем более!
  • МіатаМіата чудАчка
    читала. Не могу сказать, что впечатлило. Средняя, "проходящая" книга
  • RasckoRascko старик Похабыч

не всем.
    не читать фашистам (потому что пусть передохнут), не читать националистам (неадекватно воспримут и станут фашистами), не читать романтикам (подумают, что убивать "плохих" - хорошо).

Ни разу ни два не обосновано и путано :moral: . Я смутно себе представляю ЧТО нужно прочитать националисту, чтобы стать фашистом... Разве что миллионы исследований о равенстве наций. Про романтиков, которые подумают, что убивать плохих хорошо... Бескомпромиссный лол - во-первых, убивать плохих порой таки хорошо, особенно, когда плохие хотят убить тебя, во-вторых, как правило романтикам от меча будет гораздо ближе какое-нибудь среднебюджетное фентези, которое научит их ровно тому же. Посмотри, на чем строится весь среднебюджетный конанизм и ему подобное - именно на "убивать плохих - хорошо".
    во флудерские дискуссии, уходящие от темы в положительных топегах не втягиваюсь :flag:
  • KavarraKavarra Zashiki-warashi
    Обзор хороший... но вот покоробило словосочетание "його спокійно можна вважати українським генієм." А просто гением не? Только украинским? ;)
    И сравнение с "Охотой на пиранью", по-моему, может исключительно оскорбить произведение, а не прибавить ему чего-то.
    Сижу и думаю, на сколько осилю читать на украинском.... С сабжем не знакома совершенно, но после обзора появилось желание познакомиться =)
    Будь ласка:))) Матеріал можу надати:)
    Hobbit's Song;41826 написал:
    Будь ласка:))) Матеріал можу надати:)
    положите на ФТП :)

шутко :crazy:
    ну і лана:))Не хотіте кніжко -і не дам. Чітайтє с моніторо:bebebe:
  • Procyon LotorProcyon Lotor Неактивный
    Читав. Дуже й дуже не сподобалось. На відміну від Саду Гетсиманського. Не розумію чого всі так люблять цих Тигроловів...
    патаму ша рецензии надо читать перед тем, как отписываться. прочитал бы - так не спрашивал бы "почему нравится".
  • Procyon LotorProcyon Lotor Неактивный
    Marika;42634 написал:
    патаму ша рецензии надо читать перед тем, как отписываться. прочитал бы - так не спрашивал бы "почему нравится".
    Якщо це до мене, то це не має сенсу, оскільки по перше: ніхто крім мене не знає читав я рецензію чи ні, а по друге - в рецензія, яка написана одним автором не дає пояснення на питання "чому це подобається всім", якщо автор не наводить результатів власних досліджень з таблицями та графіками;)
    Ні даждєтєзь Ви ат міня табліц. Фіг вам! Я терпіти не можна в школі різні там геометрії і т.д.:fear:
  • EliogabalusEliogabalus Неактивный
    «Тигролови» не вразили абсолютно. «Сад Гетсиманський» же навпроти — чи не найстльніший твір українського письменництва ХХ сторічча. Марно його замінили тигроловами в шкільній програмі.
Войдите или Зарегистрируйтесь чтобы комментировать.

MuzProsvet

@ 2016 Muzprosvet, All rights reserved.