frame

Привет, незнакомец!

Похоже, вы новенький! Присоединяйтесь к нам, кликнув одну из кнопок ниже!

Войти Регистрация

Архе (Любко Дереш, 2003)

ЧеловекъЧеловекъ Неактивный
отредактировано Декабрь 2007 Раздел: Литературные обзоры
[CENTER]РОЗМОВЛЯЮЧИ ІЗ СОБОЮ
Монолог Любка Дереша, який все ще триває
[/CENTER]

Герой роману Селінджера «Над прірвою у житі» вартість художнього твору визначав для себе так: якщо після прочитання книжки йому кортіло зателефонувати авторові і потеревенити з ним про те, про се, то значить твір добрий. І навпаки. У мене теж є подібний підхід: якщо твір, як на мене, чогось вартий, то я був би не проти опинитися в тілі твору, стати одним із його героїв або ж побувати у світі, виписаному автором…

Третя книга, третій роман... Існує думка, що саме третя книга є обов’язково своєрідним Рубіконом для прозаїка і по тому, як він його перейде, в багато чому залежатиме доля його подальшої творчості. У такому разі Дереш просто перескочив свій Рубікон, навіть не замочивши черевиків. Коли порівнювати «Архе» з попереднім романом «Культ», відразу кидається в очі дорослішання автора як людини і як письменника. Якщо «Культ» був перевантажений явними запозиченнями окремих елементів і стилю письма в цілому таких улюблених Дерешем письменників, як Стівен Кінг, Кастанеда і, особливо, Ф. Г. Лавкрафт, то зараз можна спостерегти лише частково Борхесівський спосіб цілком серйозного посилання на неіснуючі твори і так звану «гру в рекламу» на кшталт Пєлєвінського «Generation P», та й то ці елементи відіграють в «Архе» геть третьорядну роль.

Важко не звернути увагу на музику, яка пронизує всі твори Любка. Отож, коли в «Культі» протагоніст захоплено слухав улюблені на той час ансамблі самого автора – King Crimson, Van Der Graaf Generator, Pink Floyd, то читаючи «Архе», спостерігаємо зміну вектора музичних зацікавлень – тепер автор пропагує такі сучасні альтернативні музичні напрями як industrial і dark/drone ambient. Взагалі, читаючи твори Дереша, і, зокрема, «Архе» не зайвим було б паралельно вмикати музику, на яку посилається його автор і під враженням якої цей твір писався – це допомагає краще зрозуміти ідейні акценти та й атмосферу описуваного дійства в цілому.

Якщо говорити про ідейне наповнення творів Дереша, то цього разу «Архе» наповнений вщерть. Автор щедро розкидав ідеї-концепції то тут, то там – треба лише не лінуватися, підняти і роздивитися уважніше. При чому, на відміну від того ж «Культу», ідеї досить оригінальні та своєрідні – на цей раз майже жодних запозичень. Роман розділений на три частини – три розповіді-сповіді трьох персонажів, які вирвалися-вийшли-піднеслися над буденним/реальним, зрозуміли, побачили, осмислили. Тут також присутній і сам автор, Любко Дереш, який знаходиться в масиві тексту роману і веде діалог зі своїми героями, яких він буцімто вигадав. Але ось тут і починається інтрига. В тому то річ, що оте «буцім то»… Чим далі, тим все більш заплутаною робиться ситуація. Можливо це не Дереш вигадав Терезку, Дмитра Мендєлєєва і Маестро? Цілком ймовірно, що це Терезка написала про Дереша та про інших, або ж Маестро, ведучи свою нікому не зрозумілу, майже причинну, але, разом з тим, досконало продуману гру, вигадав усіх їх разом взятих? На якому етапі текст перестає бути залежним від автора, робиться цілком самостійною структурою і, врешті, міняється зі своїм творцем місцями? Чи може вигадане перетворитися на справжнє, (читай реальне), і що значить взагалі оте «вигадане»? Хто зможе заприсягтися, що його самого хтось не вигадав?

Дереша приваблює міфотворення, причому на відміну від Ф. Г. Лавкрафта, він творить урбанізовані міфи сучасного міста і в них мимоволі починаєш вірити. Автор як творець-бог-деміург цілого світу. І якщо цей світ твориться самовіддано з душею та майстерністю – він стає реальним, починає існувати десь поруч, вплітаючись у наше повсякдення… Отож варто озирнутися – і тоді цілком ймовірно що ви зустрінете десь просто посеред вулиці замріяну мовчазну дівчинку Терезку, або ж двометрового, в дитячій шапочці з балабоном та рукавичках на резиночках – щоб не згубилися, одного з чотирьох членів закритого клубу Галогенів, Дмитра Мендєлєєва, а чи самого Любка Дереша...
2.JPG 0B

Комментарии

• La_GoukheLa_Goukhe Неактивный
    отредактировано Июнь 2007
    Слегка приколупаюсь - там все-таки Фицджеральд или "Над пропастью.."? Патамуша одно из двух. Может, все-таки Сэлинджер, а?
    по сабжу - не прет мне что-то вся эта шумиха вокруг тов. Дереша. "Вся Москва читает". Не лублу такое. Как-нибудь надо рискнуть, для бытия в теме. Но бегать за ней с высунутым языком не собираюсь.
  • ЧеловекъЧеловекъ Неактивный
    Насчет селинджера ты абсолютно прав - затмение мозгов видимо у меня случилося. Что касается позиции по поводу книжек, которые читает "вся Москва", то сам такой - вряд ли буду читать того же Минаева, ибо противно после такого "грамотного" пиара. Дереша впервые почитал еще раньше, до того как вокруг него поднялась такая шумиха.
    Мне кажатся что зря они всьо это делают и так сильно трубят о "талантливом львовском мальчике" - испортят малыша. Уже испортили (((
  • RasckoRascko старик Похабыч
    Дереш устал. Или я устал от Дереша. Все боянистей и боянистей. И ктулху уже не проснется.
  • ХаризмаХаризма Неактивный
    Обзор хороший.:respect: Книга не впечатлила абсолютно. Предыдущие были ярче, имхо.
  • AngriffAngriff Неактивный
    отредактировано Декабрь 2007
    Спасибки Человекъ за обзор, но я бы так положительно об этой книге Дереша не говорила, стиль написания произведений у него не меняется, "Культ" и "Поклонение ящерице" были куда интересние, а главное это было ново и интересно, чего я не скажу о "Архе", концовка не порадовала совершенно, очень уж просто все вышло...
  • ЧеловекъЧеловекъ Неактивный
    отредактировано Декабрь 2007
    Ну не знаю - как по мне, то "Культ" и "Поклоніння ящірці" по сравнению с "Архе" напрочь инфантильныве и детские - я уже не говорю о безоговорочном полном и бессовестном воровстве целых мифоологических концепций - привет Лафкрафту.
Войдите или Зарегистрируйтесь чтобы комментировать.

MuzProsvet

@ 2016 Muzprosvet, All rights reserved.